Data utworzenia:
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił Mykołę Oleszczuka ze stanowiska dowódcy sił powietrznych Ukrainy. Można to odczytywać jako bezpośrednią reakcję na utratę pierwszego F-16, który trafił do ukraińskich sił powietrznych. Wypadek jest badany, ale maszynę nie stracono w walce z Rosjanami.
"Zdecydowałem się zastąpić dowódcę Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim naszym pilotom wojskowym, inżynierom, żołnierzom mobilnych grup strzeleckich i jednostek obrony powietrznej" — napisał Zełenski na Telegramie.
F-16 dla Ukrainy uległ katastrofie. Zełenski odpowiedział dymisją dowódcy
Dodał: "Wszystkim tym, którzy naprawdę walczą o Ukrainę — o wynik. I musimy zrobić to samo na poziomie dowodzenia — musimy stać się silniejsi. I musimy dbać o ludzi. Dbać o personel. Dbać o wszystkich naszych żołnierzy".
Oleszczuk został mianowany dowódcą sił powietrznych 9 sierpnia 2021 r., zastępując Serhija Drozdowa. Tego samego dnia został przedstawiony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas wizyty na Wyspie Węży.
Gen. Anatolij Krywonożko, szef dowództwa "Centrum" sił powietrznych Ukrainy, został dopuszczony w piątek do tymczasowego pełnienia obowiązków dowódcy lotnictwa Ukrainy rozkazem naczelnego dowódcy generała Ołeksandra Syrskiego.
Zobacz także
W czwartek Sztab Generalny Ukrainy powiadomił o stracie pierwszego przekazanego przez Zachód Ukrainie myśliwca F-16. Oświadczył, że jeden z dwóch F-16, które działały w parze, rozbił się po utracie kontaktu z drugą maszyną, a jego pilot zginął. Oba samoloty uczestniczyły w odpieraniu poniedziałkowego ataku rakietowego Rosji.
Ołeszczuk zapewnił, że przyczyny katastrofy zostaną szczegółowo zbadane i nie będą ukrywane przed opinią publiczną.
"Całe najwyższe kierownictwo (państwa) natychmiast otrzymało raport o katastrofie. Otrzymaliśmy również wstępny raport od naszych amerykańskich partnerów, którzy już włączyli się do śledztwa" – napisał sztab w mediach społecznościowych.
Media informowały wcześniej z powołaniem na urzędników amerykańskich, że nic nie wskazuje na to, że incydent był spowodowany ostrzałem wroga, i że prawdopodobnie był on wynikiem błędu pilota.
Pierwsze F-16 dotarły na Ukrainę 31 lipca. Władze w Kijowie nie ujawniły, ile maszyn otrzymały w pierwszej transzy; według mediów było ich sześć. Do przekazania ok. 60 samolotów zobowiązała się koalicja złożona z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii.
Przeczytaj także:
Zagraniczna wizyta Putina. Trybunał w Hadze złożył wniosek o jego pilne zatrzymanie (fakt.pl)
Niemieckie władze wściekłe na Polskę. Sikorski ostro reaguje (fakt.pl)
Wojna na wyniszczenie. Minister Sikorski o sytuacji na wschodzie. (fakt.pl)
/3
/3
Ukraina otrzymała pierwsze F-16 od sojuszników (zdj. archiwalne).
/3
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (zdj. archiwalne).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Tematy: Ukraina Wołodymyr Zełenski F-16 lotnictwo wojna w ukrainie
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji